MUSIWARS Guide

1. MUSIWARS NEDİR?

MUSIWARS, özgün müzik (beste) ve şarkı sözlerinizin (güfte) satışı için Türkiye’nin ilk ve tek elektronik ticaret (e-ticaret) platformudur. MUSIWARS, eserlerinizi sanatçılarla buluşturduğumuz bir pazaryeri (marketplace) platformu olmasının yanı sıra, aynı zamanda eserlerinizi saklayan ve tanıtan eşsiz bir kütüphanedir. Dünyanın dört bir yanındaki profesyoneller ve müzikseverler tarafından üretilen eserlerin, kaydedilen müzik ve şarkı sözü kütüphanesiyle kaliteli ve zengin bir çeşitliliğe sahip dünya çapında etkin bir platformdur.

2. MUSIWARS’U KİMLER KULLANABİLİR?

MUSIWARS; müzik profesyonelleri ve müzikseverler tarafından, sanatçılara eserlerinin kullanım haklarına dair izinlerinin muvafakatini vermek amacıyla herkes tarafından kullanabilir. Platform Kullanıcıları; Muvafakat Eden (besteci, söz yazarı ya da eser sahibi), Muvafakat Edilen (sanatçı ya da prodüktör, menajer gibi sanatçı temsilcileri) tarafından oluşmaktadır.

3. MUSIWARS’DA ESERLER NASIL KORUNUR?

MUSIWARS’u hukuka uygun bir sistem sunar. Bu kapsamda Muvafakat Eden’ler MUSIWARS aracılığıyla eserlerini 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda belirtildiği üzere ‘Zaman Damgası’ ile kayıt altına alabilmekte, herhangi bir ihlale karşı zaman damgasıyla eserlerini koruyabilmektedir.

4. MUSIWARS ÜYELİK SÜRECİ

MUSIWARS’a Besteci veya Söz Yazarı için ayrılan bölümden üye olarak bestelerinizi ve şarkı sözlerinizi yükleyebilir, zaman damgası hizmeti ile eserlerinizi koruma altına alabilir ve hatta eserlerinizi satışa sunabilirsiniz.

MUSIWARS’a Sanatçı veya Sanatçı Temsilcisi için ayrılan bölümden üye olarak platform üzerinde yayınlanan eserleri satın alabilirsiniz.

4.1. Üyelik Oluşturmanın Teknik Adımları
 • a. Üye olmak için ana sayfada sağ üstte bulunan “Üye Ol” butonuna tıklayarak üye olma formuna ulaşabilirsiniz.
 • b. MUSIWARS’a Besteci veya Söz yazarı sıfatıyla ancak gerçek kişiler üye olabilir. Bu kapsamda üyelik aşamasında T.C. kimlik numarası ile E-Devlet API’si üzerinden kimlik doğrulaması yapılacaktır.
 • c. MUSIWARS’a Sanatçı veya Sanatçı Temsilci sıfatıyla üye olmak da mümkündür. Sanatçı olarak üye olunması halinde üyelik aşamasında T.C. kimlik numarası ile E-Devlet API’si üzerinden kimlik doğrulaması yapılacaktır. Sanatçı Temsilcisi sıfatıyla üye olunmak istenmesi halinde Sanatçı Temsilcisi, hangi sanatçı için muvafakatname aldığını beyan etmek zorundadır ve var ise vekaletlerini platforma iletmelidir. Sanatçı Temsilcisi eserleri kendileri kullanamamaktadır. Beyan ettikleri sanatçının, normal bir Muvafakat Edilen olarak tüm kimlik ve kişisel bilgileri sisteme kayıt etmelidir.
 • d. Besteci, Söz Yazarı, Sanatçı ve Sanatçı Temsilcisi sıfatıyla üyelik formundaki ilgili alanları doldurarak Eser Temsilciliği Ve Paydaşlık Protokolü, Eser Sahibi’nin Teşhir’e İlişkin Muvafakatnamesi, Edisyon Şirketi Sözleşmesi Müzik Edisyon Sözleşmesi, Muvafakat Edilen’in Açık Artırma, Provizyon Ve Teminata İlişkin Şartları gibi protokolleri ve platforma ilişkin şartları içeren MUSIWARS Kullanım Koşullarını, MUSIWARS KVKK Aydınlatma Metni’ni, Yurt Dışı Veri Aktarımına Dair Açık Rıza Metnini onaylayarak “Üye Ol” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • e. Üye Ol butonuna tıkladıktan sonra E-posta adresinize aktivasyon linki gönderilecektir. Aktivasyon linkinin üzerine tıklayarak üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.
4.2. Üyelik İle MUSIWARS’a Giriş Yapmanın Teknik Adımları
 • MUSIWARS’a giriş ekranında üyeliğinizi oluştururken kullandığınız e-posta adresinizi ve belirlediğiniz şifrenizi giriniz ve "Giriş" butonuna basınız.
 • Eğer şifrenizi unuttuysanız "Parolamı Unuttum" linkine tıklayınız. Açılan penceredeki e-posta alanına üyeliğinizi oluştururken kullandığınız e-posta adresinizi giriniz. Şifreniz veya şifrenizi yenilemeye ilişkin bilgi size e-posta ile bildirilecektir.
5. ZAMAN DAMGASI SATIN ALMA SÜRECİ

MUSIWARS’a eser yüklemek için “Eser Yükle” butonuna tıklayarak, üye olma sürecindeki sözleşmeleri onaylayarak eser yükleme sürecini başlatabilirsiniz. Elektronik imza mevzuatı kapsamında yetkilendirilmiş kuruluş kapsamında MUSIWARS üzerinden eserlerinizi zaman damgası ile koruma altına alabilirsiniz.

5.1. Zaman Damgası Ürününün Seçilmesi ve Sipariş Adımları
 • a. Ana sayfada yer alan “Eser Yükle” butonuna tıklayarak eser yükleme sayfasına giriş yapabilir ve korumak istediğiniz eserinizi açılan bölüme yükleyebilirsiniz.
 • b. Üye iseniz giriş yapıp, değilseniz yukarıda açıklanan şekilde üye olup ve ilgili alandaki bilgi formunu doldurarak faturaya ilişkin detayları belirterek ve “Siparişi Tamamla” butonuna tıklayarak sözleşmeler ve ödeme sayfasına geçiş yapabilirsiniz.
5.2. Sözleşmelerin Onaylanması ve Ödeme Aşaması
 • a. Sözleşmeler ve ödeme bölümünde “Mesafeli Satış Sözleşmesi” ile “Ön Bilgilendirme Formu” nu onaylamanız halinde ödeme bölümü aktif olabilecektir.
 • b. Kredi kartı veya Banka Kartı ile ödeme yapmayı tercih ederseniz kartınızın üzerinde yer alan ad soyad, kart numarası, son kullanma tarihi, kartın arka yüzünde bulunan 3 haneli güvenlik numarası yazılır ve taksit seçeneği seçilerek ödemeyi tamamla butonuna tıklayabilirsiniz. 3D Güvenli satış işlemi çerçevesinde, ödeme aşamalarını tamamlayıp “Siparişi Tamamla” butonuna tıkladıktan sonra, banka tarafından size bir SMS gönderilecektir ve web sitesine yönlendirecektir. Sonraki aşamada Ön Bilgilendirme Formunu ve Mesafeli Satış Sözleşmesini okumanız, kabul etmeniz ve “Ön Bilgilendirme Formunu ve Mesafeli Satış Sözleşmesini okudum, onaylıyorum.” Butonunu onaylamanız gerekecektir. Bu işlemin sonucunda online olarak Mesafeli Satış Sözleşmesi kurulur ve ödeme bilgisi ile toplam tutar kalemler halinde gözükür.
 • c. Kredi kartı bilgileri kesinlikle saklanmaz. Kredi kartı bilgileri sadece tahsilat işlemi sırasında ilgili bankalara güvenli bir şekilde iletilerek provizyon alınması için kullanılır ve provizyon sonrası sistemden silinir.
5.3. Ödemenin Tamamlanması, Onay ve Sözleşmelerin Saklanması
 • a. İlgili sözleşmeleri okumanız ve onaylamanız halinde banka hesap veya kredi kartı bilgilerinize ödemeye ilişkin bölümde doldurmanız ve 3D Secure yöntemiyle bilgilerinizi doğrulamanız halinde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • b. Ödeme başarılı olduğunda siparişiniz oluşur ve sipariş numaranızı görebileceğiniz onay sayfasına yönlendirilirsiniz.
 • c. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra MUSIWARS tarafından, belirtmiş olduğunuz e- posta adresine zaman damgası hizmeti aldığınıza dair “Mesafeli Satış Sözleşmesi”, “Ön Bilgilendirme Formu” ve almış olduğunuz ürüne ilişkin “Zaman Damgası Belgesi” gönderilir.
5.4. Sözleşmelerin Saklanması
 • a. Zaman damgası ürününü satın alan kişiye dair “Mesafeli Satış Sözleşmesi”, “Ön Bilgilendirme Formu” ve almış olduğunuz hizmete ilişkin “Zaman Damgası Belgesi” mail yoluyla gönderilerek saklanır. Her zaman mail üzerinden ilgili sözleşmeleri görüntüleyebilirsiniz.
 • b. “Mesafeli Satış Sözleşmesi” ve “Ön Bilgilendirme Formu” ve “Zaman Damgası Belgesi” MUSIWARS tarafından kanunda öngörülen sürelerce saklanır.
5.5. Sipariş Takibi

MUSIWARS üzerinden sağlanan zaman damgası ürünü ödeme ile birlikte aynı anda oluşturulur ve herhangi bir kargo vb. teslimatı gerektirmeden online olarak ürünü satın alan kişiye gönderilir.

5.6. Sipariş Bilgilerinin Değiştirilmesi, İptal ve İade

Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi malların iadesi ilgili mevzuat gereği mümkün değildir. MUSIWARS tarafından sağlanan zaman damgası ürününün elektronik ortamda anında teslim edilmesinden ve siparişin tamamlanmasıyla değiştirilemez bir şekilde oluşturulduğundan cayma, değişim veya iade imkanı bulunmamaktadır.

6. ESERLERİ AÇIK ARTTIRMAYA ÇIKARMA VE SATIŞ SÜRECİ
 • 6.1. Eserlerini “Zaman Damgası” ile koruma altına alan Besteci veya Söz Yazarı’nın eserleri MUSIWARS’un takdirine bağlı olarak MUSIWARS web sayfalarında listelenir. Listelenmeden sonra eser açık arttırmaya çıkartılır.
 • 6.2. Eserlerin satışı sürecinde Besteci / Söz Yazarı, Satıcı sıfatına haiz iken Sanatçı veya Sanatçı Temsilcisi Alıcı sıfatına haiz olacaktır. Alıcı ve Satıcı’nın arasındaki satış aşaması MUSIWARS üzerinden gerçekleştirilecek ve Alıcı ve Satıcı “Muvafakatname ve İbra Protokolü” ile “Edisyon Sözleşmesi” ni imzalayacaktır. Satıcı tarafından ödemenin gerçekleştirilmesi ve sözleşmelerin onaylanmasıyla birlikte MUSIWARS, Satıcı’nın platforma yüklemiş olduğu eserler ile ilgili olarak münhasıran ve münferiden tahsil edilecek tüm gelirlerden Pazaryeri Pos Entegratörü‘ne ödenecek komisyondan sonra, %20 oranında komisyon bedelini ve KDV veya Yurt dışı işlemlerde bağlı bulunulan ülkede uygulanan vergiler kadar bedelini aracılık komisyonu olarak tahsil edecektir. Geri kalan veya MUSIWARS tarafından belirlenen tutar Satıcı’nın olacaktır. Alıcı’ya ise zaman damgası ile imzalanmış Muvafakatname ve İbra Protokolü gönderilecektir.
 • 6.3. Eserini satış koyan Besteci ve/veya Söz Yazarı, bundan sonraki eserlerin satışına dair MUSIWARS’u telif toplama yetkilerini de içeren bir şekilde yetkili kıldığını ve menajerliğe ilişkin yetkiler verdiğini MUSIWARS Üyelik ve Kullanım Koşulları’nı ve Edisyon Şözleşmesi’ni onaylayarak kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • 6.4. Eserlerin satışı süreci, MUSIWARS tarafından sunulan zaman damgası ürününden farklı olarak tüketici işlemi değil ticari bir işlemdir ve MUSIWARS aracı bir platformdur. Bu kapsamda taraflar arasındaki ticari ilişkiden MUSIWARS’a karşı herhangi bir borçlandırıcı sorumluluk yüklenemeyecektir.
 • 6.5. Eserlerin yüklenmesi, satışı, satın alınması, satın alındıktan sonraki süreçte tarafların haklarını ve diğer tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olmak için MUSIWARS Üyelik ve Kullanım Koşulları sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.
7. GİZLİLİK, GÜVENLİK VE KİŞİSEL VERİLERE İLİŞKİN KURALLAR
 • 7.1. Gizlilik kurallarımız için Gizlilik ve Güvenlik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
 • 7.2. Kişisel verilerin işlenmesine dair esaslar için Kişisel Verilerin Korunması Politikası’nı ve Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.
8. UYUŞMAZLIK DURUMUNDA UYGULANACAK ÇÖZÜM MEKANİZMALARI
 • 8.1. Zaman damgası işlemlerine ilişkin uyuşmazlıklar halinde, ilgili Bakanlık tarafınca her yıl ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile Alıcı’nın veya Satıcı’nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.
 • 8.2. Zaman damgası dışındaki eser alım veya satışlarına ilişkin işlemlerde ise İstanbul (Çağlayan) Mahkemeleri yetkilidir.
x