Frequently Asked Questions FAQ (FAQ)

MUSIWARS nedir?
MUSIWARS, özgün müzik (beste) ve şarkı sözlerinizin (güfte) satışı için Türkiye’nin ilk ve tek elektronik ticaret (e-ticaret) platformudur. MUSIWARS, eserlerinizi sanatçılarla buluşturduğumuz bir pazaryeri (marketplace) platformu olmasının yanı sıra, aynı zamanda eserlerinizi saklayan ve tanıtan eşsiz bir kütüphanedir. Dünyanın dört bir yanındaki profesyoneller ve müzikseverler tarafından üretilen eserlerin, kaydedilen müzik ve şarkı sözü kütüphanesiyle kaliteli ve zengin bir çeşitliliğe sahip dünya çapında etkin bir platformdur.
Eserler üzerinde SAHİPLİĞİNİZ nasıl belgelenecek?
Tüm eserler yayına çıktığı an itibariyle 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda belirtildiği üzere ‘Zaman Damgası’ ile kayıt altına alınır. Yüklemeyi yapan üreticinin eserin üzerindeki sahipliği kanunun öngördüğü tüm yasal işlemler için geçerli hale getirilir ve üretici esere ait bir ‘Zaman Damgası’lı sertifikaya sahip olur. Buna ek olarak, satın alınan eserleri profesyonelleştiren sanatçılar, eserleri ‘Eser Meslek Birlikleri’ne kayıt ettireceği için üretici, eser üzerinden ömür boyu telif geliri elde etme şansına sahip olur.
Eserlerin SATIŞ işlemi nasıl gerçekleşecek?
Üretici, açılış satış fiyatını belirledikten sonra teklif alan her eserin satışı, bir hafta süreyle açık arttırmada kalarak en son teklifi veren alıcıya yapılır. Bunun yanısıra, eserin hemen satın alınmasına yönelik bir talep mevcut ise; açılış rakamı 20.000 TL’ye kadarsa açılış fiyatının 10 katını, 20.000 TL ile 50.000 TL’ye arasında ise açılış fiyatının 5 katını veren alıcı, ‘Hemen Al!’ yöntemiyle esere sahip olmuş olur, ancak üçücü kişilere satamazlar ve 1 yıl içerisinde profesyonelleştirmek zorundadırlar. Aksi takdirde satılan eser tekrar platform döner ve tekrar satışa çıkarılır. Eser sahibinin hak edişleri; Pazaryeri POS’u çözüm ortağımız PARATİKA A.Ş.’nin komisyonu, MUSIWARS’ın komisyonu düşüldükten sonra PARATİKA A.Ş. (ödeme süresini PARATİKA A.Ş. belirleyeceği üzere) tarafından eser sahibine ödenir.
FATURALANDIRMA işlemleri nasıl olur?
Eser sahipleri, platforma yükledikleri her eser için 30 TL (Paket fiyatlarda iskonto yapılır) yayınlama ücreti öderler ve MUSIWARS kendilerine bu ücretin faturasını keser. Satış işlemlerinde ise; eser sahibi satıcı, alıcı sanatçılara fatura kesmek zorundadır. Ancak, 01 Ocak 2021’de Resmi Gazete’de yayınlanan genelge gereği; e-ticaret yapmak isteyenler için şirket kurma zorunluluğu bulunmuyor. Evlerde üretilen eserler bir e-ticaret sitesi, online pazaryerleri veya sosyal medya üzerinden satan kişiler, ‘Evden çalışanlar için vergi mükellefiyeti muafiyeti’nden (yıllık 30.000 TL’lik gelire kadar) yararlanabilirler. Bu muafiyet eskiden olduğu gibi sadece kendi emeğiyle üretim yapan ev kadınlarını değil, evde e-ticaret yapan tüm vatandaşları kapsıyor. MUSIWARS, satışa aracılık ettiği için eser sahibine %20 + KDV komisyon bedeli üzerinden aracılık faturası keser.
MUSIWARS'ı Kimler Kullanabilir?
MUSIWARS; müzik profesyonelleri ve müzikseverler tarafından, sanatçılara eserlerinin kullanım haklarına dair izinlerinin muvafakatini vermek amacıyla herkes tarafından kullanabilir. Platform Kullanıcıları; Muvafakat Eden (besteci, söz yazarı ya da eser sahibi), Muvafakat Edilen (sanatçı ya da prodüktör, menajer gibi sanatçı temsilcileri) tarafından oluşmaktadır.
MUSIWARS'da Eserler Nasıl Korunur?
MUSIWARS’u hukuka uygun bir sistem sunar. Bu kapsamda Muvafakat Eden’ler MUSIWARS aracılığıyla eserlerini 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda belirtildiği üzere ‘Zaman Damgası’ ile kayıt altına alabilmekte, herhangi bir ihlale karşı zaman damgasıyla eserlerini koruyabilmektedir.
x